s
آکویا و پروژه های اجرا شده با چوب آکویا
تعداد بازدید: 1525تعداد نظرات: 0
1395/11/22 - 13:53

آکویا و پروژه های اجرا شده با چوب آکویا

در این مقاله دلایل و مزایای استفاده از چوب آکویا را ، در چند پروژه اجرا شده خارجی به صورت مختصر مشاهده می فرمایید .

انتخاب آکویا برای آپارتمانهای خیابان بلک وود در ملبورن

آکویا توسط بریتون تیمبرز برای نمای چوب بیرونی آپارتمانهای شمالی خیابان بلک وود در ملبورن تامین شد.

آکویا بواسطه دوام، ثبات و مجوز FSC آن انتخاب شد که با سایز 40 در 40 میلی متر با استفاده از رنگ مصنوعی ووکا پرمیر و روکش دیگری از روغن گردوی ووکا بکار رفت. سپس بادگیرها از پشت بر روی چارچوبهای روکش شده از جنس پودر مشکی نصب شدند.

نمای چوب برای ایستگاه پمپاژ آب، هلند

از آکویا برای پروژه ای بهره گرفته شد که نیاز به ماده ای غیر سمی و تامین شده از منبعی پایدار داشت که روکش نشود اما از لحاظ ابعادی ثابت و بادوام باشد.

نمایی با جلوه طبیعی با در نظر گرفتن گره های کوچک بواسطه زیبایی که دارد، مد نظر بود، مشروط بر آنکه به دوام و ثبات چوب مورد نظر لطمه ای وارد نشود. چنین انتخابی تنها با چوب آکویا میسر بود که حتی از سرو قرمز غربی نیز پیشی گرفت. ابعاد مورد نظر 44 در 96 میلی متر از الوارهای 50 در100  و 75 در 100 میلی متری آکویا با کیفیت بریده شدند. این چوب جهت کاربرد مورد نظر برای داشتن ظاهری طبیعی بواسطه در معرض آب و هوا قرار گرفتن روکش نشد. تقریبا آکویای اره شده 25 مترمکعبی مورد استفاده قرار گرفت. درکو- جان دولن معمار در این رابطه اظهار داشت،"چوب آکویا جایگزینی ایده ال برای چوبهای سخت گرمسیری است. میزان رطوبت کم چوب آکویا از خم شدن، ترک خوردن و شکاف خوردن حتی با طول 6 متر جلوگیری می نماید. این بدان معناست که نمای بیرونی ساختمان سالها زیبا باقی خواهد ماند".

انتخاب آکویا برای رستوران خانه چوبی ساحلی در سنت کیلدا، ملبورن

چوب آکویا مورد نظر توسط بریتون تیمبرز ویکتوریا عرضه شد و برای ساخت مجدد خانه چوبی تاریخی و نمادی در ملبورن مورد استفاده قرار گرفت.

این خانه چوبی هم اکنون بسته است تا تکمیل شود و نمای عمودی استفاده شده در آن دارای طول 5.8 متری است و از آکویای برند فینگر استفاده شده است که با یک پرداخت فیست واتسون (Feast Watson) نیم سوز و روکش شده است و تقریبا 50 متر مکعب است. در نمای بیرونی پروژه طرف ساحل ، نمای چوب بصورت خودکار باز می شود (به سمت بالا تا می شود) تا منظره بی نظیری از ساحل و دریا را خلق نماید. تقریبا از آکویای 80 متر مکعب در سرتاسر پروژه استفاده شد و آکویای فینگر برای کلیه نازک کاری ها و دیوارهای حایل بکار رفت.

آکویا بواسطه مقاومتش در برابر آب، ثبات ابعادی و دوام فوق العاده اش در محیطهای بیرونی مورد استفاده قرار گرفت. همچنین آکویا انتخاب صحیحی بود چرا که دارای کاربردی آسان و کیفیتی برجسته در شرایط آب و هوایی است.

انتخاب آکویا برای اقامتگاه شخصی در مادرید

انریکه مارتینز گالوین و لوئیس رندو معمار، آکویا را برای اقامتگاه خصوصی در روزاریو، مادرید طراحی کردند. پروفایلهای آکویای 10 متر مکعب مورد استفاده قرار گرفتند (با مقیاس 70 در 40 میلیمتر، 35 در 40 میلیمتر و به طول 4.75 متر).

چوب آکویا مخصوصا به این دلیل انتخاب شد که معماران این پروژه از کار کردن با آکویا بر روی این پروژه در اسپانیا واقعا لذت می بردند.

انریکه مارتینز گالوین و لوئیس رندو همچنین تحت تاثیر دوام و ثبات آکویا و همچنین کیفیت طبیعی زیبای آن قرار گرفتند. همچنین معماران مجذوب ویژگی های محیطی آکویا و توانایی آن در مقابله با محیطهای خارجی با شرایط آب و هوایی متنوع قرار گرفتند.